Obchody Święta Chrztu Polski w naszej szkole

Treść
Chrzest Polski to przełomowe wydarzenie w dziejach naszego narodu, uznawane za początek polskiej państwowości. Miał on doniosłe znaczenie polityczne kulturowe i tożsamościowe. Wprowadzał rodzące się państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej.
Z okazji Święta Chrztu Polski, które obchodzimy 14 kwietnia, uczniowie klas 4 a oraz 4 b przygotowali akademię pod kierunkiem pań: Anny Bielendy-Lasoty, Elżbiety Kwolek i Agnieszki Alberskiej. Kostiumy dla naszych aktorów użyczone zostały przez panią Barbarę Węglarz.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania ,,Mazurka Dąbrowskiego". Następnie czwartoklasiści, posiłkując się prezentacją multimedialną, omówili sytuację polityczną naszego państwa w X w. oraz wierzenia dawnych Słowian żyjących na ziemiach polskich. Później niezapomnianych wrażeń społeczności szkolnej dostarczył taniec sobótkowy w wykonaniu Eweliny Surowiec, Marceliny Buczek, Faustyny Gniewek i Leny Mazur. Po tym występnie, przybliżającym uczniom tradycje słowiańskie, narratorzy przypomnieli okoliczności chrztu Mieszka I, a Wiktor Jarosz (Mieszko I), Dagmara Nowak (Dobrawa), Filip Bielenda (biskup), Igor Kiliński i Przemysław Gniewek (doradcy księcia) wspaniale odegrali sceny historyczne związane z przyjęciem sakramentu przez pierwszego władcę Polski. Na zakończenie uczniowie wysłuchali ,,Bogurodzicy" i hymnu ,,Gaude Mater Polonia", który zaśpiewał chór szkolny, oraz mogli się wsłuchać się w jakże dziś aktualne słowa Jana Pawła II : ,,Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Jezus Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy".
Wychowanie w miłości do ojczyzny to ważne zdanie szkoły. Niezwykle istotne jest, aby dzieci od najmłodszych lat poznawały polskie tradycje i historię naszego kraju, a także uświadamiały sobie swą przynależność narodową, gdyż postawy, które ukształtujemy, będą towarzyszyły im właściwie przez całe życie. Uroczyste obchody świąt narodowych są doskonałą okazją do wychowywania w duchu obywatelskim i dostarczania naszym uczniom pozytywnych wzorców zachowań.
Anna Bielenda-Lasota